siyah medyakap logo
MENÜ
Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik ismi her ne kadar havalı görünse de temelde gayet basit bir anlam taşır. Kurumsal görünmek veya var olan kurumsallığı yansıtmak adına yapılan çalışmaların tümüne kurumsal kimlik denir.

Kurumsal Kimlik Ajansı Ne Yapar?

Kurumsal kimlik ajansları işletmelere, profesyonel hizmet veren şahıslara ya da içerik üreticilerine dijital dünyada ve gerçek dünyada profesyonel görünmelerini sağlar.

Firma için gerekli grafik tasarımlar yapılır, sosyal medya için şablonlar oluşturulur. Firma dahilinde bir ekip sosyal medya ve web site yönetimi yapabilecek şekilde teslim edilir.

Kurumsal Kimlik Nasıl Yapılır?

İşletmer üzerinden düşünecek olursak öncelikle çalışma yapılacak işletme tam manası ile öğrenilmelidir. Hizmetler, çalışan sayısı, misyon ve vizyon gerçek anlamda bilinmelidir.

Firma Renkleri

İşletme faaliyetine göre ve hitap edilen hedef kitleye göre firma renkleri belirlenir. Tabii hali hazırda hizmet veren bir firmanın renkleri belirlenmiş olabilir. Doğru olup olmadığını ajans analiz etmelidir ve gerekiyorsa inovasyona yani yenilenerek geliştirmeye gidilmelidir.

Kurumsal Logo

Renk konusu tamamlandıktan sonra işletmenin bayrağı olan logo çalışmaları yapılır. Bir ülke için bayrak ne ise firma için de logo aynı şeydir.

Logo tasarımı firmanın bütününü yansıtmalıdır ve kullanışlı olmalıdır. Teknik olarak açık hava reklamcılığında ve dijital mecralarda rahatlıkla kullanılabilir şekilde tasarlanmalıdır. Dijital ortamda iki boyutlu olarak beğendiğimiz logolar tabelada veya iş kıyafetlerinin üzerinde de okunabilir ve anlaşılır olmalıdır.

Dijital Profil

Sosyal medya hesapları ve internet sitesi entegre bir şekilde çalışmalı ve profesyonel bir şekilde yönetilmelidir. Dışarıdan bir ajans veya içeride kurulacak bir ekip ile dijital ortamda kurumsallık sağlanabilir.

Marka Tescil

Kurumsal kimliğinin Türkiye sınırları içerisindeki en büyük güvencesi marka tescil diyebiliriz. Markanız, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmesi ile resmi olarak marka olma yolunda ilk adımı atmış olursunuz. Marka isminiz ve markanızı temsil eden bir görsel ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Marka tescili şahıslar veya şirketler alabilir. Marka tescil ve sınıfları hakkında teknik ve detaylı bilgi için yetkili bir marka tescil firmasından bilgi alabilir veya Türk Patent ve Marka Kurumu resmi sitesini inceleyebilirsiniz.

Kurumsallığın Sürdürülmesi

Ajanstan hizmeti teslim alabilir veya düzenli olarak takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Teslim aldıktan sonra da profesyonel bir şekilde yönetim ve takibi yapılmalıdır. Tüm paylaşımlar, açıkhava ve dijital reklamlar bir bütün olmalıdır.

Kullanıcı Gözünden Firma

Firmanız hakkında sizleri tanıyan veya tanımayan kullanıcılardan görüş alarak daha doğru noktaya ilerleyebilirsiniz. Sosyal medya da, “İnternet sitemizi beğendiğimiz mi? Sosyal medya hesabımızı beğendiniz mi?” gibi sorular sorarak anket yapabilirsiniz.

Adem KILIÇ
Adem Kılıç
WEB TASARIM & SEO
0%