siyah medyakap logo
MENÜ
Google Benim İşletmem SEO ve Kayıt

Google Benim İşletmem ve SEO

Google Benim İşletmem yani diğer adı ile Google My Business lokal hizmet veren işletmeler için oldukça önemlidir. İşletme hesabında web sitesi, telefon, adres, konum, müşteri yorumları ve firma paylaşımları yer almaktadır.

SEO alanında iki faktörü bulunmaktadır. Birinci faktör Google Benim İşletmem hesabının kendi anahtar kelimesindeki sıralaması. İkinci faktör ise internet sitesinin aynı anahtar kelimedeki sıralaması. Bu iki bileşen birbirini doğru orantılı etkiler.

Google işletme hesabınız eğer başarılı ise internet sitenizin de sıralama kalitesi artar. İnternet sitesi başarılıysa Google işletme hesabının sıralaması yükselir. İki faktörü de önemsemek başarı için gereklidir.

Bu temel bilgilerden sonra başarıdan kasıt nedir ve nasıl başarılı olur konusuna değinelim.

Google My Business Üst Sıralara Çıkmak

Google işletme hesabı başarılı olması için öncelikle tüm bilgiler doğru bir şekilde işlenmelidir. İşletme konumu, telefonu, adresi, web sitesi kesinlikle doğru olmalıdır. Yol tarifi almak için konum kullanan ziyaretçiler kolaylık ile iş yerinize ulaşmalıdır.

Telefon numarası ile veya internet sitesi aracılığı ile size ulaşmak isteyen kullanıcılar da sizlere en kısa sürede ulaşabilmelidir. Firma açılış kapanış saatleri ve özel günlerde yani Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı gibi resmi tatillerde işletmenin açık olup olmadığı net bir şekilde belirtilmelidir.

Google işletme hesabına gelen yorumlar da sıralama da etkilidir. Yorumların içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelimelerin olması fayda sağlayacaktır. Hem somut olarak müşteriler yorumları okurken bilgi alacak hem de Google işletmenizi daha iyi anlayacaktır.

Google My Business Profile her zaman güncel tutulmalıdır. Potansiyel müşterilerin kampanyalar veya güncel bilgiler hakkında daha fazla bilgi almasını sağlamalısınız. Çalışma saatlerinizi de güncel tutmanız önemlidir.

Google My Business Hesabı Nasıl Eklenir, Kaydolunur?

Öncelikle adından anlaşılacağı üzere Google My Business bir Google ürünüdür. Bu ürünü kullanabilmek için bir Gmail yani Google hesabına ihtiyacınız var.

Gmail hesabı açtıktan sonra Google İşletme sayfasına giriş yapmalısınız. Firma bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde ekleyerek işletme profilinizi onaya gönderebilirsiniz. Aşağıda yer alan görsellerdeki gibi sıralamayı izleyerek 10 adımda işletmenizi ekleyebilirsiniz.

1- Google işletmem sayfasından Gmail hesabı ile oturum açıyoruz.
google benim işletmem
2- İşletme adını tabelanızdaki gibi veya resmi evraklarınızdaki gibi ekleyin.
google işletme adı
3- İşletme kategorisini tam olarak veya en yakın şekilde belirleyin.
google işletme kategori firma adı
4- Gerçek bir konumda hizmet veriyorsanız ve ziyaret edilebilir durumda ise bu aşamada belirtiniz.
google gerçek konum
5- Açık adresi ve posta kodunu ekleyin.
işletme adres bilgileri
6- Konumu kırmızı iğne ile noktasal olarak tam yerini işaretleyin. Konum iğnesi yol tarifi alma ve dış 360 görünüm aşamasında çok önemlidir.
google konum iğnesi
7- Teslimat hizmeti sunup sunmadığınızı seçerek işlemlere devam edin.
işletme teslimat ve ziyaret
8- Hizmet verdiğiniz yakın bölgeleri ekleyin.
google işletme bölgesi
9- Haritada görünecek olan iş telefonunu ve varsa internet sitenizi belirtin.
google işletme doğrulama sayfası
10- İş telefonu veya kurumsal mail adresi yani web siteniz ile açılan maili kullanarak doğrulama işlemini tamamlayın.
google my business doğrulama yöntemi

İçerik ile ilgili merak ettiğiniz soruları iletişim sayfamızda yer alan iletişim formu aracılığı ile iletebilirsiniz. Google İşletme hesabımıza yorum yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

MedyaKap Google Benim İşletmem: https://goo.gl/maps/2uLtRcnoSLfcPqKG9

Adem KILIÇ
Adem Kılıç
WEB TASARIM & SEO
0%