siyah medyakap logo
MENÜ
Dijital Reklam ve Dijital Pazarlama

Dijital Reklam ve Dijital Pazarlama

Dijital, TDK’ya göre sanal anlamına gelmektedir. Dijital yani sanal reklamlar internet erişimi olan cihazlarda kullanıcıların karşısına çıkar. Dijital reklam video, görsel ve ses unsurları ile tüketicileri etkilemeyi amaçlar. “Dijital reklam nedir?” sorusunun kısa ve öz cevabı bu şekilde.

Dijital reklam için doğru bir strateji belirlenmelidir. Aslında her reklam çalışması iyi bir strateji gerektirir. Reklamları firma veya şahıs olarak kendi bünyemizde mi vermeliyiz, yoksa profesyonel bir reklam ajansından destek mi almalıyız? İlk olarak bu sorunun cevabını verdikten sonra araştırma yaparak işe başlanmalı.

Reklamları kendi bünyenizde vermek isteyebilirsiniz. Bu durumda ajansa ödeme yapmayacağız için tasarruf edebilirsiniz. Ancak yanlış reklam harcamaları yaparak tasarruftan daha fazla zarar da edebilirsiniz. Genelde bu aşamada ikinci seçenek yaşanıyor ve bütçeler çöpe gidiyor.

Dijital Reklam Ajansı

Yazımıza reklam ajansı ile çalışmayı düşündüğünüzü varsayarak devam edelim. Reklam veren ile reklam ajansı birbirini çok iyi tanımalı ve reklam verenin hedeflerini anlamalıdır.

Hedefe gidecek en doğru reklam platformu ve reklam türü planlanmalıdır. Örneğin bir güzellik merkezi için Instagram reklamı YouTube reklamına göre daha iyi sonuç verecektir. Reklam için görsel veya video hazırlanmalıdır.

Dijitalde reklam sonuçları rakamsal veriler ile çok iyi bir şekilde raporlanabilir. Dijital reklam ajansı belirlenen tarihlerde raporlar ile reklam veren firma veya şahıslara sunum yapmalıdır.

Dijital Platformlar

Son dönemlerin en popüler dijital reklam platformları; Google, Instagram, YouTube ve Facebook şeklinde sıralayabiliriz. Hedef kitlenize göre en doğru platformu seçebilir veya her platformda eş zamanlı reklam verebilirsiniz. Böylece dikkatleri üzerinize çekebilir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz.


Google Ads Reklamları

Google Reklamları

Nakliyat, oto çekici veya taksi gibi reklamlardan hızlı dönüş almak planlanır. Acil durumlarda en iyi dönüşü şu anda Google arama ağı reklamı sağlamaktadır. Acil bir ihtiyaç da Google’a ihtiyacımızı yazarız ve hızlı bir şekilde işletme numarasına ulaşabiliriz.

Google reklamlarını diğer platformlardan ayıran en belirgin özelliği arama algoritmasıdır. Kullanıcının ihtiyacı olan anahtar kelimelere göre reklam gösterim hizmeti sunan Google başarılı bir platformdur.


YouTube Reklamları

YouTube Reklamları

Bir müteahhitlik firması yeni inşaatını YouTube atlanabilir video reklam ile bulunduğu şehri hedefleyerek reklam düzenleyebilir. Firmayı oldukça kurumsal gösteren bu reklam türü ile ciddi bir marka bilinirliği sağlanabilir.

YouTube reklamları ile uzun tanıtım videolarınızı hedef kitlenizin izlemesini sağlayabilirsiniz. Önerilen video reklamı ile daha düşük maliyete video izlenme sayısını arttırabilirsiniz.


Instagram Reklamları

Instagram Reklamları

Instagram reklamları hikaye, post ve reels olarak çeşitlendirilebilir. Sektöre göre ve amaca göre reklamlarınızı çeşitlendirebilirsiniz.

Instagram, dönem itibari ile genç ve orta yaşlı kitle hedefleyen reklam verenler için daha uygundur. Özellikle kadın kullanıcıların alışverişe daha yatkın olduğu bir platformdur.


Facebook Reklamları

Facebook Reklamları

Facebook reklamları yukarıda yer alan platformların gerisinde kalmıştır. Kullanıcı kitlesi orta yaş ve üzeri ağırlıktadır. Reklamlardan sonuç alabilmeniz için hedef kitlenizin Facebook kullanıp kullanmadığını analiz etmelisiniz.

Facebook an itibari ile çağın gerisinde kalmış olabilir veya çağa ayak uyduracak bir yapıya sahip değil diyebiliriz.


Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital kanallarda ürün veya hizmetlerinizi tanıtmak en önemli pazarlama stratejilerinden biridir. En önemli olan kriterlerden biri doğru kişilerin reklamlarınızı görmesidir. Aklınızdaki tanıtımı doğru kişinin görmesini sağlayın ve başarıyı bekleyin.

Dijital pazarlama sosyal medya platformları ile sınırlı değildir. E posta pazarlama, arama motoru optimizasyonu yani SEO, mobil uygulamalar dijital pazarlama için güçlü bir etkiye sahiptir. Doğru bir reklam ve pazarlama stratejisi oluşturmak için uzmanlardan destek almanızı tavsiye ederiz.

Dijital Reklam Avantajları

Dijital Reklam Avantajları

Televizyon, radyo ve açık hava reklamları firmaların marka bilinirliklerine ve iş potansiyeline katkısı kesinlikle vardır. Ancak doğru hedef kitle ve düşük maliyet ile sonuç almak için dijital reklamları tavsiye ediyoruz. Dijital reklamın diğer reklam araçlarına ve platformlarına göre bazı avantajlarını madde madde belirtelim.

  • Doğru hedef kitleye kolay ulaşım sağlar.
  • Reklamın gösterileceği bölge noktasal olarak seçilebilir.
  • Düşük maliyetlidir.
  • Raporlama alınabilir ve sonuçlar kolaylıkla takip edilir.
  • Reklam günü ve saatine kadar optimize edilebilir.
Teşekkür ve Kapanış

Yukarıdaki bilgiler analizlere ve gözlemlere dayalıdır. Yüzde yüz doğruluk payı yoktur. Dijital reklam ile ilgili bizimle görüşlerinizi ve yorumlarınızı hemen aşağıdaki formdan ile gönderebilirsiniz. İçeriğimizi sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Adem KILIÇ
Adem Kılıç
WEB TASARIM & SEO
0%