siyah medyakap logo
MENÜ
Çorlu Google SEO Hizmeti

SEO Nedir?

İçeriğimizde en basit anlamda SEO nedir, SEO neden yapılır, SEO nasıl yapılmalıdır gibi temel konulara değineceğiz. Çorlu SEO uzman ekibimiz ile içeriğimizi oluşturduk ve en önemli kaynağımız da Google SEO içerikleridir. Öncelikle kılavuzumuzu doğru seçip sonra da tecrübelerimizi aktaracağımız bir içeriğe giriş yapmak üzeresiniz. İçeriğin akıcı olması ve sizi sıkmaması adına samimi ve lafı dolandırmayan bir üslup kullanmaya çalıştık.

SEO'nun web arama motorları üzerindeki etkisini içeriğimizde açıklayacağız. Video veya sosyal medya platformlarında da SEO etkilidir ancak içeriğimizde bu konuyu açıklamayacağız.

Çorlu SEO Ajansı

Çorlu SEO uzman ekibimiz ile lokal olarak hizmet vermekteyiz. Çorlu'da olmanın avantajını her müşterimiz ile bire bir kullanmaktayız. Yüz yüze toplantılar yaparak ve SEO yapılacak internet sitesini ve firmayı yakından tanımak başarılı bir SEO çalışması için önemlidir.

SEO ile Ne Hedeflenir?

SEO çalışmaları ile arama motorlarında yer alan organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak hedeflenir. SEO, web sitenizin sadece sıralamasını yükseltmez, kullanıcıların sitenizden daha memnun kalmasını da sağlar.

İçeriğimizde yer alan bazı paragrafları edebi bir dille ve anlaşılır bir biçimde örneklendirerek yazacağız. Google'da başarılı olmak için Google gözü ile meselelere yaklaşmakta fayda var.

Kılavuzumuz Karga Değil Google

Google der ki, kullanıcı dostu ol. Öncelikle siteniz hızlı bir şekilde açılmalı ve ziyaretçiler internet sitesinin kapısında beklememeli. İnternet sitesine giren kullanıcı aradığını kolaylıkla bulmalı. İstediğini aldıktan sonra da memnun bir şekilde sizin sitenizden çıkıp başka bir kaynağa giriş yapmamalıdır.

Kullanıcı dostu olmayı anlatmak kolay ama uygulamak ciddi bir emek istiyor. İçeriğimizde olabildiğince sizleri aydınlatacağız.

En Basit Anlamda SEO Nedir?

İnternet siteleri bir içerik üretir ve o içeriğin genellikle ziyaret edilmesini ve daha fazla bilinmesini ister. Üretilen içeriğin daha fazla ziyaretçi alabilmesi için öncelikle o içeriğin arama motorlarında yer alması yani indexlenmesi gerekmektedir.

Web arama motorunda indexlenen bir içeriğin de belirli bir anahtar kelimesi olur. Anahtar kelimenizi etiket olarak belirlemenize günümüz teknolojisinde gerek yoktur. Artık arama motorları içeriğinizin ne anlattığını yazların ve başlıkların içerisinden rahatlıkla anlayabiliyor.

İçeriğiniz örneğin orkide çiçek bakımı'nı anlatıyorsa anahtar kelimeniz de bellidir. Google'a orkide çiçek bakımı yazıldığında ilk sayfada veya üst sıralarda yer alırsanız insanlar ve diğer algoritmalar tarafından fark edilirsiniz. Fark edilen içeriğiniz de ziyaretçi almaya ve dolayısı ile amacınıza ulaşmanıza neden olur.

SEO Kısaltmasının Anlamı Nedir?

SEO: "Search engine optimization" ingilizce teriminin kısaltmasıdır. Türkçe'de arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Arama motoru optimizasyonu nedir? Bir internet sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için yapılmış, yapılan ve yapılacak olan çalışmaların tümüne SEO çalışmaları denir.

Anahtar Kelime Nedir?

İnternet siteleri arama motorları tarafından ağırlıklı olarak yazı tabanlı olarak okunurlar. Bu yazıların içerisinde anahtar kelimelerinizin yer almasını sağlayarak kendinizi arama motorlarına tanıtmış olursunuz.

Anahtar kelime sizi, hizmetinizi veya ürününüzü tanıtan kısa bir terimdir. Yine kısa bir örnek verecek olursak: Firmamızın ismi Kocatürk Parke ve Çorlu ilçesinde hizmet vermekte.

Çorlu'da yaşayan ve evine parke yaptıracak bir kullanıcı, Google'a genelde Çorlu parke veya sadece parke yazar. İlk sayfada veya ilk sıralarda Kocatürk Parke yer alıyorsa bu anahtar kelime teriminde başarılı bir firma demektir.

SEO Neden Önemlidir ve Neden Gereklidir?

Hiç kimsenin ziyaret etmediği bir mağaza ne kadar değerlidir? İnternet üzerindeki mağazanız yani internet siteniz ziyaret edilmeli ve dönüş sağlamalıdır. Ziyaretçilerin sizi nereden bulduğu da çok önemlidir. Eğer bir arama motorundan ziyaret alıyorsanız tam da sizi hedefleyen bir ziyaretçi size ulaşmış demektir.

Firmalar potansiyel müşterilerine ulaşmak için web sitesi kurmak istemektedirler. Web tasarım yaptırıp veya yapıp, internet sitesini kurmak yolun sadece başlangıcıdır.

Yolun devamında internet siteniz SEO kurallarına uymalı ve kullanıcı dostu olmalıdır. Bu aşamada profesy1l destek almak çok önemlidir. Profesy1l destek almak için firmamız ile iletişime geçerek bu yazı içerisinde yer alan bilgileri ve farklı sorularınızı direkt olarak bize sorabilirsiniz.

Site İçi SEO

Arama motorları web sitelerini daha iyi tanıyabilmesi için bazı teknik çalışmalar yapılması gerekir. Web site hız optimizasyonu, mobil uyumluluk yani responsive tasarım, temiz ve anlaşılır url yani link yapısı, anlaşılır bir site kurgusu v.b. Site içi SEO ihtiyaçlarından sadece bir kaçıdır.

İlk sayfada yerinizi almak için en önemli kriterlerden biri site içi SEO'nun özenli bir şekilde kurgulanmasına ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda fiziki dükkanınızı veya işinizi nasıl güncel tutuyorsanız internet sitenizi de güncel tutmalısınız. Kimsenin ilgilenmediği bir internet sitesi her kazanılan popülerliği her geçen gün kaybeder. Çünkü güncelleme yapanlar sizden daha değerli görünürler ve sıralamada üste çıkarlar.

Site içi SEO'da alan adınızı da doğru seçmeniz önemlidir. Alan adı kısa, net ve akılda kalıcı olmalıdır. Doğru bir site uzantısı tercih etmelisiniz.

Site Dışı SEO

İnternet sitenize dışarıdan yapılan yönlendirmeler önemlidir. Örneğin iyi bir kampanyanız varsa ve bir haber sitesi sitenizin kampanyasını duyurup linkinizi paylaşıyorsa bu güzel bir gelişmedir. Bu tarz gelişmeleri hem kullanıcılar hem de Google sever.

Sitenizi bilmeyenleri doğru bir yönlendirme ile içeri çekebilirsiniz. Buna genel olarak backlink çalışmaları denir. Haber örneğinde olduğu gibi internet sitenizin linkini farklı web sitelerinin paylaşmasına backlink deniyor. İşiniz ile alakalı veya size faydası olacak internet sitelerinden backlink almak sitenizin daha fazla ziyaret edilmesini sağlar. Artı olarak Google gözünde güveniniz artar.

Sosyal medya hesaplarından veya e posta hesaplarından internet sitenizi paylaşabilirsiniz. Dışarıdan internet sitenizin reklamının yapılması ve siteye ziyaretçi çekme çalışmalarının tümüne dış SEO çalışması denir.

İçerik Kraldır

Daha önce bu terimi duymamış olabilirsiniz. "İçerik Kraldır" deyimi oldukça önemlidir ve gerçekten kraldır. İnternet sitelerini içerikler oluşturur. İnsanlar internet sitesine içeriği okumak için veya içeriği görmek için ziyaret ederler. Ziyaretçilere katkısı olmayacak içerikleriniz sizi ileriye değil geriye götürür.

Öncesinde içeriğin teknik olarak ne olduğunu açıklamamız gerekirdi. Ancak içerik o kadar önemlidir ki literatürü bozup direkt öneminden bahsederek dikkat çekmek istedik. Şimdi bir alt başlıktan içeriğin ne olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İçerik Nedir?

İnternet sitelerini temel yapı taşı içeriktir. Bu okuduğunuz makale MedyaKap'ın SEO hakkında bir içeriğidir. Hakkında bilgiler, hizmetler, ürün açıklamaları ve ürünleri, fotoğraflar, videolar, blog yazıları, sıkça sorulan sorular v.b. içerik türleridir.

Bir hizmet hakkında bilgi verecekseniz hem en doğru bilgiyi vermelisiniz hem de teknik kurallara olabildiğince uymalısınız. Bu içerikte biz SEO'yu anlatmaya çalışıyorsak sizlere en doğru bilgiyi iyi bir araştırma ile vermeliyiz. Siz de kullanıcıları düşünerek en doğru bilgiyi, en güzel görseller ile destekleyerek ziyaretçilerinize sunmalısınız.

Özgün İçerik

İnternet sitesinde yayınladığınız bilgiler size ait ve özgün olmalıdır. Farklı sitelerde yayınlanan bir içeriği kendi internet sitenize kopyalayabilirsiniz ancak bu ciddi bir kusurdur. Kendi içeriğinizi farklı yerden kopyalamak sizi arama motorları gözünde ve kullanıcılar gözünde geri plana atar.

Hangi SEO Uzmanı İle Çalışılmalı?

SEO hizmetlerinde uzman seçimi oldukça önemlidir. SEO çalışmasını yaparken atılacak yanlış adımlar sizi ileri değil geri götürür. Sahip olduğunuz sıralamadan geri düşmek bir sonraki iyi hamlelerle yükselişinizi oldukça zora sokacaktır.

Bir SEO uzmanı arama motorlarının çalışma mantığını iyi bir şekilde bilmelidir. Arama motorları günümüzde en çok yazı tabanlı yani text tabanlı olarak siteleri okur. Okunan siteler arama motoru dizinine eklenir ve belirli bir sıralamadan giriş yapar. Sıralama yükselmesi aşamasında SEO uzmanın etkisi oldukça fazladır.

  1. Firmamıza göre bir seo uzmanı doğal ve tamamen yasal yollar ile size destek vermelidir.
  2. Anahtar kelime sıra garantisi vermemelidir, çünkü sıralamaları Google kimsenin parsellemesine izin vermez.
  3. Uygun bütçe ile iyi fayda sağlayacağını raporlar ile sunmalıdır.
  4. En geç aylık olarak olarak analizleri toplayarak sunum yapmalıdır.
  5. Organik yani doğal çalışmalar yapılmalıdır.

Web yazılım altyapısı ne olursa olsun SEO uyumlu olmalıdır. SEO kriterleri değişken olduğu için yazılım her zaman güncel tutulmalıdır.

SEO ayarları yazılımın içerisinden kolaylıkla yapılmalıdır.

SEO yani arama motoru optimizasyonu uzun bir süreçtir ve devamlılık esasına dayanır. Site içerisinde SEO kriterleri uygun olup olmadığı teknik olarak kontrol edilir. Sektöre ve anahtar kelimeye göre araştırma yapılır. Uzun vadede başarı elde edilecek bir yol çizilir ve çalışmaya başlanır.

SEO ile arama motorlarına uyumlu çalışarak organik sonuçlarda üst sıralarda yer alınabilir. ADS ile Google arama sonuçlarında ücretli yani sponsorlu olarak üst sıralarda yer alabilirsiniz.

SEO, ücretsiz bir şekilde yapılabilir. Google ADS, ücretli olarak ve bakiye yükleme sistemi ile çalışır.

SEO belirli bir zamana yayılan bir çalışma tür değildir. SEO süreklilik gerektirir ve zaman aralığı ile sınırlandırmak kesinlikle yanlıştır.

Başarılı olmak istenilen tüm süreler SEO sürecidir.

Arama motorlarında başarılı olmak ve istenilen anahtar kelimelerde rakip internet sitelerinden daha önde çıkmak için yapılır.

Çorlu Google SEO Ajansı
Teşekkürler

Yazımızın sonuna kadar gelip bu cümlemizi okuduğunuz için öncelikle teşekkür ederiz. Umarız sizlere faydalı bir içerik olmuştur. Eksik veya yanlış bir bilgimiz var ise lütfen bize ulaşarak bildirmekten çekinmeyiniz.

0%