siyah medyakap logo
MENÜ
backlink nedir ne işe yarar nasıl alınır

Basit Anlamda Backlink Nedir?

Backlink en basit anlamda; Herhangi bir site veya platformun, sizin sitenizin bağlantı linkini paylaşması demektir. Herhangi bir site sizin bağlantı linkinizi paylaşıyorsa size güveniyor demektir. Güvenilirliğinizi arama motorlarına ve kullanıcılara kanıtlamak için backlink kalitesi ve sayısı önemlidir. Yani backlink aynı zamanda farklı bir sitenin size referans olması anlamına da gelir.

Backlink'i güncel hayatımızdan örneklendirelim. Diyelim ki koltuk yıkama hizmeti veriyorsunuz, bir eve gittiniz ve koltukları yıkadınız. Müşteri sizin hizmetinizden memnun kaldı ve sizi komşularına önerdi. Bu durum dijital dünyadaki backlink örneğine benzemektedir.

Eğer internet sitenizin içeriği bilgi verici ve faydalı ise farklı siteler veya kullanıcılar site bağlantı linkini paylaşarak, diğer kullanıcıların da sitenizi ziyaret etmesini sağlar.

Backlink Nasıl Alınır?

Eğer bir siteden backlink alacaksanız site yöneticisine direkt ulaşmanız gerekir. Mail veya iletişim formu kullanarak bağlantı kurabilirsiniz. Size referans olmasını talep edebilir, kendiniz tanıtabilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz olarak backlink almış olursunuz.

Hizmet sağladığınız veya hizmet aldığınız işletmenin yöneticileri ile bire bir iletişime geçip sizin bağlantınızı paylaşmasını talep edebilirsiniz.

Nereden Backlink Alınır?

Güvenilir, otoriter ve dürüst bir şekilde çalışan internet sitelerinden backlink alınmalıdır. Backlink aynı zamanda referans anlamına da geldiği için sizlere referans olan siteler de güvenilir olmalıdır.

Blog Backlink Nedir?

Kişisel bloglarda veya sektörel bloglarda internet sitenizin tanıtımı yapılabilir. Blog içeriğine göre kendi içeriğinize backlink almalısınız. Örneğin elektronik eşya tanıtan bir blog sitesinden elektronik ile ilgili bir içeriğinizi tanıtmanız faydalı olacaktır.

Blog tanıtımları genelde ücretli bir şekilde yapılır. Blog sahibi ile belirli bir fiyat üzerinde anlaşılır ve tanıtım yazınızı site sahibine göndererek tanıtımı yapabilirsiniz.

Haber Backlink Nedir?

Günlük veya anlık haber üreten haber sitelerinden internet sitenizi tanıtabilirsiniz. Gerçekten haber değeri taşıyan bir tanıtım yazısı veya reklam görseli kullanarak gerçek ziyaretçileri kendi internet sitenize çekebilirsiniz.

Haber siteleri genelde çabuk indexlenir ve Google’da tanıtımınız yayınlanır. Otoriter ve güvenilir bir haber kaynağından link almanız durumunda sitenize ciddi bir fayda sağlanabilir.

Tanıtım yazılarının para ile alındığını Google veya diğer arama motorları kuvvetle muhtemel anlayacaktır. Ancak bu tanıtım yazısı almamanız gerektiği anlamına gelmez. Normal şartlarda backlink için ücret ödenmesi doğru değildir ancak ücretli bir şekilde alınmasının da bir yaptırımı bulunmuyor. Backlink için ücret verilip verilmediği yüzde yüz anlaşılmadığı için tanıtım yazısı tercih edilebilir.

Profil Backlink

Farklı internet sitelerinde firmanıza veya şahsınıza ait profiller açılabilir. Örneğin bir forum platformuna üye olduğunuzda profil oluşturursunuz. Bu profil sizi diğer forum kullanıcılarına tanıtır. Sizi daha iyi tanımak isteyenler de forum profili üzerinden sitenizi ziyaret edebilir.

Sosyal Medya Backlink

Sosyal medya hesaplarınızda internet adresinize yer vermelisiniz. Takipçileriniz internet sitenizi ziyaret ederek hakkınızda bir çok bilgiye kolaylıkla ulaşabilir. Böylelikle daha bilinir ve daha fazla ziyaret edilir olursunuz.

Neden Backlink Alınır?

  • Daha fazla ziyaretçiyi internet sitesine çekmek için.
  • İnternet sitesinin bilinirliğini arttırmak için.
  • Arama motorlarının internet sitesine güveni artması için.
  • Önemli bir SEO kriteri olduğu için.
Adem KILIÇ
Adem Kılıç
WEB TASARIM & SEO
0%